Jak udekorować salę weselną?

Dekoracja sali jest bardzo ważną kwestią podczas planowania naszego wesela, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Odpowiedni wystrój nadaje całemu wydarzeniu podniosłego charakteru i sprawia, że zarówno goście jak i para młoda czują się dobrze na takiej sali weselnej. I choć samą dekoracją zajmujemy się zwykle na dzień przed uroczystością to planowanie i przygotowywanie wszystkich jej elementów musimy zacząć znacznie wcześniej. Warto zatem już po dokonaniu rezerwacji sali zastanowić się nad tym jak powinna ona wyglądać.

Dekoracja na własną rękę czy pomoc fachowca?

Dzisiaj z pewnością bez problemu w pobliży naszego miejsca zamieszkania znajdziemy firmę, która oferuje swoje usługi w zakresie dekoracji sal weselnych. Skorzystanie z pomocy takich osób oczywiście ma swoje plusy i minusy, dlatego należy dobrze się zastanowić zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Oczywiście najczęściej przytaczanym argumentem za zatrudnieniem profesjonalistów jest oszczędność czasu. Firma bowiem zajmuje się przygotowaniem projektu dekoracji i jego realizacją. Niestety musimy się jednak liczyć z tym, że za taki luksus trzeba zapłacić nieco więcej niż w przypadku samodzielnego dekorowania sali. I to właśnie kwestia pieniędzy jest najczęściej tym czynnikiem, który sprawia, że decydujemy się na tę drugą opcję.

Temat przewodni

Sala weselna – Jednym z najważniejszych wyborów podczas tworzenia koncepcji udekorowania sali weselnej jest ten dotyczący tematu przewodniego. Musimy zdecydować jaki motyw będzie pojawiał się we wszystkich elementach dekoracji, takich jak oświetlenie, wykorzystane tkaniny czy aranżacja kwiatów i stołów. Jeśli o temacie przewodnim zdecydujemy wystarczająco wcześnie, możemy również użyć go w zaproszeniach, które wręczamy gościom, a nawet w sukni ślubnej czy garniturze.

Inspirację można czerpać dosłownie z wszystkiego! Niektórzy chcą aby dekoracja była prezentacją wspólnych zainteresowań pary młodej, inni natomiast by nawiązywała do ich ulubionego kraju, filmu, koloru czy też do pory roku. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego należy zacząć zastanawiać się nad tą kwestią ze sporym wyprzedzeniem, aby mieć czas na zaplanowanie rozmieszczenia dekoracji i zakup wszystkich potrzebnych materiałów.

Kwiaty

Kwiaty są bardzo ważnym elementem tworzenia każdego rodzaju dekoracji. Oczywiście najlepiej jeśli zdecydujemy się na te żywe, które wyglądają znacznie ładniej niż ich sztuczne odpowiedniki. To jakie kwiaty warto wybrać w dużej mierze zależy od pory roku, w której bierzemy ślub. Najlepiej będzie wykorzystać kwiaty sezonowe ponieważ są znacznie tańsze i łatwiej jest je zdobyć w dużej ilości.

Przy pomocy kwiatów dekorujemy stoły, zarówno dla gości jak i pary młodej, ale także krzesła i poręcze czy klamki. Z wybranych kwiatów tworzy się bukiet dla panny młodej oraz stroik do garnituru pana młodego, a także dekorację samochodu, którym się poruszają.

Stoły

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie stołów, ale musimy pamiętać aby tak jak we wszystkim zachować umiar. Dekoracje nie mogą bowiem zajmować zbyt dużo miejsca na stołach, na których musi się jeszcze znaleźć zastawa oraz talerze z potrawami czy napoje.

Zazwyczaj na środku stołu, bez względu na to czy jest on okrągły czy też prostokątny, ustawia się kompozycję z kwiatów. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w wąskim, wysokim wazonie, dzięki czemu będzie pięknie dekorować stół, ale nie zajmie zbyt wiele miejsca. Do środka możemy również wrzucić małe szklane kulki czy kryształki w kolorze przewodnim naszego przyjęcia, co dodatkowo upiększy taką kompozycję.

Coraz więcej par decyduje się obecnie również na ustawienie na stołach świec zapalanych po zmroku. Oczywiście nie są one jedynym oświetleniem sali, ale zdecydowania nadają jej bajecznego nastroju. Przy ich wyborze kierujemy się rzecz jasna motywem przewodnim, a także ilością miejsca na stole. Jeśli nie ma go byt dużo możemy użyć tradycyjnych podłużnych świec, ale w przypadku szerokich stołów warto pomyśleć o świecach umieszczanych w ozdobnych szklanych naczyniach czy też o lampionach, które wyglądają pięknie.

Środek stołu możemy także ozdobić luźno rozrzuconymi płatkami kwiatów lub kryształkami. Odpowiednio dobrane kolory i przede wszystkim racjonalna ich ilość sprawią, że nasze stoły staną się niemal dziełem sztuki. Świetnie sprawdzą się również girlandy, którymi możemy obwiązać wazony czy też świece.

Dekoracja ścian i sufitów

Najtrudniejszym zadaniem podczas dekoracji sali weselnej jest chyba ozdobienie ścian, sufitu oraz takich elementów jak filary. Istnieją jednak sposoby na to aby nawet te części sali wyglądały pięknie.

Świetnym rozwiązaniem może być chociażby użycie materiałów. Przy pomocy ich dużych kawałków można ładnie zakryć sufity, dzięki czemu nad stołami powstanie uroczy baldachim. Tym sposobem możemy także optycznie obniżyć sufit i sprawić, że sala stanie się o wiele bardziej przytulna.

Z materiałów można także stworzyć różnokolorowe wstęgi, którymi obwiążemy krzesła, balustrady i wspomniane już filary. Przy pomocy wstęg można również stworzyć na ścianie za młodą parą dekorację w formie kurtyny czy też bramy. W jej środku można umieścić na przykład wspólne zdjęcie młodych małżonków, dekorację w postaci serc czy obrączek albo inicjały imion pani i pana młodego.

Oczywiście do tradycyjnych już ozdobników sal weselnych należą baloniki, zazwyczaj w kolorze białym, które można łączyć na przykład z kolorem przewodnim naszych dekoracji. Przy ich pomocy tworzy się wiele pięknych form, które następnie mogą zdobić ściany, poręcze, filary, a także samochód pary młodej.

Jak widać możliwości udekorowania sali weselnej jest bardzo wiele i tak naprawdę w największym stopniu liczy się przede wszystkim nasz własny gust i wizja tego jak powinna wyglądać sala z naszych marzeń. To o czym musimy jedynie pamiętać to zachowanie umiaru oraz zaplanowanie wszystkiego odpowiednio wcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *