Jak posadzić gości weselnych przy stołach?

Kwestia usadzenia gości weselnych przy stołach jest z pewnością jedną z najbardziej problematycznych i często prowadzi do konfliktów nie tylko między narzeczonymi, ale także ich rodzicami czy nawet dziadkami. Zatem kiedy już będziemy mieli ostateczną listę gości powinniśmy zająć się tym od razu, gdyż negocjacje i rozpatrywanie różnych możliwości może nam zająć sporo czasu. Obecnie na weselach coraz częściej przeplata się tradycja z nowoczesnością, dlatego warto zapoznać się zarówno ze starszymi zwyczajami jak i współczesnymi trendami. Na koniec jednak pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim dobry nastrój gości i pary młodej.

Stół nowożeńców w wersji tradycyjnej

Jak wiadomo stół przy którym zasiada para młoda jest najważniejszy – nie bez powodu przecież znajduje się w centralnym miejscu sali weselnej. Wedle tradycji istnieje kilka sposobów na rozsadzenie gości, którzy będą siedzieć najbliżej nas. Każdy z nich przewiduje jednak, że przy stole państwa młodych zasiądzie w sumie 10 osób. Najlepiej także jeśli gości rozsadzimy naprzemiennie, czyli mężczyzna na przemian z kobietą.

1. Nowożeńcy zasiadają w centralnym miejscu przy stole, przy czym należy pamiętać, że panna młoda powinna siedzieć po prawej stronie pana młodego. Następnie, obok pana młodego usadzamy rodzinę panny młodej. W kolejności powinna być to jej matka, następnie ojciec, babcia oraz dziadek. Obok pani młodej z kolei zasiada rodzina jej męża, najpierw ojciec, potem matka, dziadek i babcia.

2. Podobnie jak w poprzedniej wersji nowożeńcy powinni usiąść na środku stołu – panna młoda po prawej stronie męża. Tym razem jednak przy każdym z małżonków zasiada jego rodzina. I tak, obok panny młodej siada jej ojciec, matka, dziadek i babcia. Przy panu młodym natomiast zasiada jego matka, ojciec, babcia i dziadek.

3. Trzecia wersja tradycyjnego rozsadzenia gości przy stole nowożeńców różni się tym, iż zasiadają przy nim również świadkowie z partnerami. Oczywiście państwo młodzi siadają w centralnym miejscu, obok panny młodej zasiada świadek płci męskiej, a obok niego osoba towarzysząca. W dalszej kolejności rodzice pana młodego lub panny młodej. Przy panu młodym natomiast zasiada świadek płci żeńskiej wraz z osobą towarzyszącą i obok rodzice pani młodej lub pana młodego.

Stół nowożeńców w wersji nowoczesnej

Współczesne trendy dotyczące posadzania gości przy stole pary młodej zakładają, że nie siedzą przy nich członkowie rodziny. W tym przypadku również istnieje kilka sposobów na to jak rozwiązać problem właściwego posadzenia poszczególnych osób.

1. W pierwszej wersji, obok państwa młodych przy centralnym stole zasiadają wyłącznie świadkowie z osobami towarzyszącymi. W tym przypadku możemy zastosować zasadę przemienności rozsadzania gości lub też nie. Dlatego według naszych ustaleń obok panny młodej czy pana młodego może usiąść zarówno świadek płci żeńskiej wraz z partnerem lub też świadek płci męskiej wraz z partnerką.

2. Kolejny sposób zakłada obecność przy stole państwa młodych większej liczby gości. Oczywiście w centralnym miejscu siadają nowożeńcy. Po stronie panny młodej zasiada świadkowa wraz z osobą towarzyszącą, a po stronie pana młodego świadek z osobą towarzyszącą. Oprócz nich przy takim stole po obu jego stronach usadzamy również naszych najlepszych przyjaciół i znajomych z osobami towarzyszącymi.

3. Jeśli nasi świadkowie są parą sprawa jest jeszcze prostsza. Obok nowożeńców zasiadają bowiem tylko oni. Po stronie panny młodej siada świadkowa, a po stronie pana młodego świadek.

4. Ostatnią z wersji, która wydaje się najmniej problematyczna, jest ta w której przy głównym stole zasiada wyłącznie para młoda. Unikniemy wówczas niezadowolenia ze strony rodziców czy też świadków.

Usadzanie gości przy stołach

Tak naprawdę mamy dwie możliwości rozsadzenia naszych gości. Pierwsza z nich wydaje się nieco prostsza, gdyż decydujemy jedynie kto siedzi przy którym stole, ale nie wskazujemy gościom konkretnych miejsc. Wówczas wystarczy, że na tablicy przy wejściu umieścimy informacje z numerami stołów i nazwiskami. Druga możliwość to z kolei rozmieszczenia gości także przy stołach i w tym wypadku będziemy również potrzebowali winietek z nazwiskami, które umieścimy na konkretnych miejscach.

Tradycyjne podejście do rozsadzania gości zakłada, że najbliżej pary młodej powinna siedzieć najbliższa rodzina. Im dalej od stołu nowożeńców tym mniejszy stopień pokrewieństwa, natomiast na końcu powinni zostać posadzeni przyjaciele i znajomi.

Osoby, które cenią sobie bardziej nowoczesne rozwiązania z reguły bliżej stołu młodych sadzają najbliższych przyjaciół i rodzinę. Później rozsadzani są dalsi znajomi oraz pozostała rodzina.

Jeśli zdecydujemy się na wskazywanie gościom miejsc musimy pamiętać o tym by usadzać obok siebie osoby, które się znają, ale także są w podobnym wieku i mają wspólne zainteresowania. Przyjęcie weselne to przecież nie tylko okazja to tańców i jedzenia, ale również porozmawiania z innymi gośćmi.

Bardzo dobrym pomysłem, który staje się coraz popularniejszy jest tworzenie stołu przeznaczonego dla dzieci. Dzięki temu, nie będą się nudziły pośród dorosłych i tym samym nie będą im przeszkadzały w zabawie. Warto także zapewnić im jakąś rozrywkę, w postaci zabawek lub zatrudniając profesjonalnego animatora zabaw.

Możliwości rozsadzenia gości podczas przyjęcia weselnego jest naprawdę wiele, ale w ostatecznym rozrachunku powinniśmy się kierować rozsądkiem i ogólnymi preferencjami naszych gości. Pamiętajmy jednak, że przypisywanie miejsc nie zobowiązuje tych osób do siedzenia na nich przez całą zabawę, w trakcie przyjęcia mogą się przecież swobodnie przemieszczać.

Wiesz już wszystko o dekoracji stołów? Zatem czas na zakupy! W naszej ofercie posiadamy wiele dekoracji stołów weselnych, w tym świece i świeczniki, latarenki i lampiony czy też girlandy. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *