Terminarz ślubny, czyli co, gdzie i kiedy?

Organizacja ślubu oraz wesela to bardzo złożone przedsięwzięcie. Z tego względu tak wiele par decyduje się obecnie na zatrudnienie konsultantki ślubnej, która profesjonalnie zajmuje się planowaniem przyjęć weselnych i wiele spraw może załatwić za parę młodą. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne zorganizowanie tej wyjątkowej uroczystości warto z dużym wyprzedzeniem stworzyć sobie plan działania. Taki terminarz ślubny pomoże nam spokojnie pozałatwiać wszystkie niezbędne formalności i w mniejszym stresie przygotować się do tego jedynego w swoim rodzaju dnia.

12-6 miesięcy wcześniej

W tym czasie należy przede wszystkim ustalić datę naszego ślubu. Niestety w wielu przypadkach możemy to zrobić jedynie w przybliżeniu, bo na drodze mogą nam stanąć dostępne terminy rezerwacji lokali. Jeśli zaczniemy zatem szukać wymarzonego lokalu znacznie wcześniej mamy większe szanse na dokonanie rezerwacji w wybranym przez nas terminie.

Kolejną kwestią jest zdecydowanie się na rodzaj ślubu jaki chcemy zawrzeć, może być to bowiem ślub kościelny, cywilny lub konkordatowy. Kiedy decyzja zostanie już podjęta warto umówić się na spotkanie z odpowiednim urzędnikiem lub duchownym, w trakcie którego dowiemy się w jaki sposób musimy się przygotować do tej uroczystości. Chodzi tutaj przede wszystkim o dokumenty jakie należy dostarczyć, czy w przypadku ślubu kościelnego o terminy spotkań z duchownym i nauk przedmałżeńskich.

Bardzo ważne jest także ustalenie choćby wstępnego budżetu naszego ślubu i wesela. Określenie górnej granicy pozwoli nam na racjonalne planowanie kolejnych wydatków. Jeśli nie mamy jeszcze wspólnego budżetu należy również zdecydować o podziale kosztów.

Kiedy wiemy już ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać, możemy zacząć wymieniać się swoimi pomysłami ślubnymi i powoli rozglądać się za dobrym fotografem, kamerzystą i zespołem muzycznym czy też DJ-em. W tym przypadku warto popytać o poradę znajomych czy członków rodziny, którzy ślub mają już za sobą. Kiedy znajdziemy właściwych kandydatów warto jak najszybciej zarezerwować sobie u nich termin lub nawet podpisać umowę przedwstępną.

6-5 miesięcy wcześniej

Na pół roku przed planowaną uroczystością musimy zacząć dopracowywać szczegóły naszego przyjęcia weselnego. W tym okresie powinniśmy się udać na degustację menu w lokalu, który wybraliśmy i zdecydować jakie dania pojawią się na stołach w trakcie wesela. Warto także umówić się na konsultacje w sprawie ustalenia oprawy muzycznej zarówno samego ślubu jak i przyjęcia weselnego.

To właśnie teraz najlepiej jest zacząć się rozglądać w poszukiwaniu wymarzonych strojów i stylizacji ślubnych. Najwięcej pracy ma w tej sytuacji panna młoda, która musi nie tylko znaleźć idealną suknię, ale także zatroszczyć się o zatrudnienie dobrej fryzjerki czy kosmetyczki. Nierzadko również to panna młoda wybiera strój dla swojego narzeczonego. W tym czasie zacznijmy poszukiwania samochodu, którym pojedziemy do ślubu i osoby, która zajmie się dekoracją sali – jeżeli nie robimy tego samodzielnie.

W tym momencie powinniśmy mieć sporządzoną wstępną listę gości, na podstawie której między innymi będziemy mogli dokonać rezerwacji pokoi hotelowych.

4 miesiące przed ślubem

Sprawdźmy jakich dokumentów nam jeszcze brakuje i donieśmy je do urzędu lub kościoła. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że niektóre z nich są ważne tylko przez trzy miesiące.

Zacznijmy szukać odpowiadających nam zaproszeń i obrączek. Po zastanowieniu warto jak najszybciej je zamówić aby były gotowe w odpowiednim czasie. Wtedy także zdecydujmy się na rodzaj upominków dla gości, a także wybierzmy winietki oraz etykietki na alkohol.

Na 4 miesiące przed ślubem powinniśmy spotkać się z florystką i dekoratorką aby ustalić z nimi koncepcję przystrojenia kościoła, sali weselnej i dobrania bukietów. Pora też na zamówienie tortu weselnego i przygotowanie ewentualnej listy prezentów. Możemy również wstępnie zastanowić się nad rozsadzeniem gości przy stołach.

Nie zapominajmy o powiadomieniu pracodawców o naszych planach ślubnych i tym samym zapewnieniu sobie urlopu zarówno przed uroczystością jak i po niej. Po otrzymaniu dni wolnych w pracy możemy także zacząć planować naszą podróż poślubną.

3 miesiące do ślubu

W tym czasie musimy udać się do urzędu lub kościoła aby potwierdzić datę naszego ślubu. Wtedy również donosimy ostatnie dokumenty, a w kancelarii parafialnej spisujemy protokół przedślubny.

Musimy już dokładnie sprecyzować listę gości, których chcemy zaprosić i stworzyć sobie listę adresów i numerów telefonów do nich. Następnie zaczynamy wysyłać zaproszenia lub dostarczamy je osobiście.

Jest to ostatni termin na zamówienie strojów ślubnych i poszukiwania wszelkiego typu dodatków. Warto już pomyśleć o transporcie dla naszych gości z kościoła lub urzędu do lokalu, a także do hotelu.

2 miesiące przed ślubem

Jest to czas na podjęcie ostatecznych decyzji dotyczących dekoracji sali i kościoła, zamówienie tortu weselnego oraz ustalenie przebiegu uroczystości. W tym momencie również powinniśmy zakończyć dostarczanie zaproszeń ślubnych.

Jeśli mamy taką potrzebę właśnie teraz powinniśmy się zapisać na lekcje tańca, których powinno być minimum dziesięć.

1 miesiąc przed ślubem

Dokonajmy ostatnich ustaleń z właścicielem lub menagerem naszego lokalu weselnego. Dotyczy to przede wszystkim menu, nakrycia i ustawienia stołów, sposobu i pory serwowania kolejnych potraw. Z DJ-em lub zespołem ustalamy konkretną listę utworów.

W przypadku ślubów kościelnych jest to czas na pierwszą spowiedź przedślubną.

Warto także spotkać się z fryzjerką i makijażystką na wykonanie próbnej fryzury i makijażu.

2-3 tygodnie przed ślubem

Powinniśmy mieć już wszystkie potwierdzenia obecności od naszych gości weselnych. Na ich podstawie możemy ustalić gdzie będą siedziały poszczególne osoby i informację tą przekazać do lokalu, gdzie będzie odbywało się przyjęcie.

Tydzień przed ślubem

Dla osób biorących ślub kościelny to moment na drugą spowiedź przedślubną.

W tym czasie należy odebrać stroje ślubne, a także jeśli to możliwe zorganizować mini próbę uroczystości ze świadkami i najbliższą rodziną.

Dzień przed ślubem

Powinniśmy przygotować obrączki i wszystkie dokumenty, a także torbę z rzeczami, które mogą się nam przydać w dniu ślubu. Są to na przykład tabletki przeciwbólowe, zapasowe buty czy rajstopy, kosmetyki czy chociażby igła i nici w różnych kolorach.

Dzień ślubu

Przygotowujemy się do ślubu: udajemy się do fryzjerki i makijażystki, odbieramy kwiaty i dekorację na samochód. Ubieramy się w stroje ślubne i zaczynamy uroczystość!

Po ślubie

Kiedy już jest po wszystkim pozostaje nam wizyta w urzędzie stanu cywilnego aby odebrać skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa. Załatwiamy też wszystkie formalności związane ze zmianą stanu cywilnego i nazwiska w przypadku kobiet.

Udało Ci się doczytać do końca i wiesz już wszystko o przygotowaniach do ślubu? Zatem zapraszamy na ślubne zakupy do sklepu Weseliana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *