Pamiątkowe księgi gości weselnych

Wesele to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej pary młodych ludzi, do którego skrupulatnie się przygotowują przez bardzo długi czas. Między innymi z tego powodu dbają oni również o to by zachowało się z niego jak najwięcej pamiątek. Stąd zazwyczaj spotykamy na ślubie kamerzystę, a już na pewno fotografa, który uwieczni niemal każdą chwilę tej uroczystości. Warto jednak zadbać także o nieco inny rodzaj pamiątki jaką jest księga gości weselnych. Ten nowy trend coraz szybciej rozprzestrzenia się wśród Polaków, którzy chętnie przygotowują takie pamiątki, a także wpisują się do nich pozostawiając ślad swojej obecności w tym wyjątkowym dniu.

Tradycyjne księgi gości weselnych


Tradycyjne pamiątki tego typu to oczywiście dużych rozmiarów notesy, najlepiej z ozdobnymi kartkami i odpowiednio ozdobioną okładką. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć gotowe księgi pamiątkowe, które byłyby ładne i rzecz jasna praktyczne. Na szczęście producenci takich akcesoriów ślubnych szybko zrozumieli o co chodzi parom młodym, dzięki czemu dzisiaj możemy wybierać spośród wielu różnych wzorów i kolorów ksiąg gości weselnych, które mogą być bardzo oryginalne lub też doskonale wpasować się w styl naszego przyjęcia czy motywów dekoracyjnych.

Obecnie pary młode dzielą się niejako na dwie grupy: tych, którzy szukają bardzo eleganckich ksiąg oraz tych nieco bardziej zwariowanych, którzy stawiają na niekonwencjonalne czy też po prostu urocze wzornictwo. Oczywiście większość tego typu produktów jest personalizowana, dzięki czemu możemy wybrać jego kolor, umieścić swoje imiona oraz datę ślubu, a także wydrukować swój własny tekst, który znajdzie się na pierwszej stronie takiej księgi. Dzięki temu, mimo, że nasza księga gości została kupiona, można sprawić, że stanie się naprawdę wyjątkowa.

Zrób to sam


Te pary, w których przynajmniej jedno z narzeczonych posiada zdolności artystyczne, mogą także zrobić księgi gości samodzielnie. Rzecz jasna wymaga to trochę naszego czasu i pracy, ale jeśli zabierzemy się za to odpowiednio wcześnie, efekt może być po prostu fantastyczny. W tym przypadku, tak naprawdę wystarczy nam dostatecznie gruba księga oraz pomysł na jej ozdobienie. A możliwości jest całkiem sporo.

Jeśli jej okładka jest ładna, czasem wystarczy ozdobić ją tylko wstążką w kolorze przewodnim naszego przyjęcia oraz umieścić wydrukowane imiona narzeczonych wraz z datą ślubu. Z kolei gdy chcemy nadać jej nieco bardziej eleganckiego charakteru, okładki księgi możemy obkleić białym lub kremowym materiałem. Szczególnie te lśniące będą wyglądać szykownie. Podobnie jak w poprzednim przykładzie możemy umieścić na niej dodatkowe ozdobniki, jak kokardę, nasze imiona lub po prostu napis „Księga Gości”. Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na tego typu projekty mogą pójść nieco na skróty i na okładce takiej pamiątkowej księgi umieścić nadrukowane na ozdobnej kartce informacje wspomniane wcześniej. W projekcie takiej kartki możemy też dodać jakąś skromną grafikę, przedstawiającą młodą parę lub tradycyjne dwa serca. Jeśli po naklejeniu wyda nam się, że okładka jest nadal dość pusta, możemy urozmaicić ją kokardką czy na przykład ozdobnymi diamencikami.

Przygotowując taką księgę samodzielnie, nie możemy zapomnieć o tym jak ważny jest również nasz wpis na jej pierwszej stronie. Musi się w nim znaleźć kilka ważnych kwestii, jak podziękowanie gościom za przybycie, informacja o tym w jakim celu księga ta została wystawiona oraz prośba o zostawienie krótkiego wpisu z życzeniami, poradami dotyczącymi życia małżeńskiego czy opowieściami związanymi z parą młodą. Na koniec w dobrym guście jest także życzenie naszym gościom udanej zabawy podczas przyjęcia.

Taki wpis nie powinien być zbyt długi, ale jego stworzenie warto powierzyć osobie, które ma tak zwane „lekkie pióro”, dzięki czemu w ładnych słowach ujmie wszystko to co chcemy przekazać. Jeśli wśród naszych znajomych czy członków rodziny nie ma osoby, która potrafi pięknie pisać ręcznie, warto taki gotowy tekst również napisać ozdobną czcionką na komputerze i wkleić na pierwszej stronie księgi.

Księga ze zdjęciami

Świetnym urozmaiceniem naszej księgi gości może być umieszczenie w niej zdjęć. Mogą być to fotografie pary młodej albo samych gości. Obydwie te możliwości wymagają od nas jednak pewnych niezbędnych przygotowań.

Pierwsza opcja to tak naprawdę stworzenie albumu z naszymi własnymi zdjęciami. Coraz więcej par decyduje się na wykonanie tak zwanej narzeczeńskiej sesji zdjęciowej, która może być doskonałą podstawą do zrealizowania naszego pomysłu. Jeśli bowiem posiadamy już nasze profesjonalne oraz aktualne zdjęcia możemy w łatwy sposób zrobić z nich album. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej księgi gości, wykonać album możemy samodzielnie lub zlecić to zadanie fachowcom.
Jeśli zdecydujemy się na tą pierwszą możliwość musimy pamiętać, że zdjęcia zajmują w nich całe strony, dlatego wybierzmy te z jasnym tłem, aby wciąż było na nich miejsce na wpisy gości weselnych. W zwykłych albumach, nie będziemy mieć takiego problemu, gdyż wklejone przez nas zdjęcia będą mniejszych rozmiarów, a także nie ma potrzeby umieszczania ich na każdej kartce, co zaoszczędzi nieco miejsca na wpisy.

Drugą propozycją jest tworzenie księgi gości wraz z ich zdjęciami w trakcie przyjęcia weselnego. Aby ten pomysł mógł zostać zrealizowany będziemy potrzebowali przede wszystkim aparatów do robienie zdjęć natychmiastowych. Większość z nas kojarzy je głównie dzięki firmie Polaroid, ale obecnie także inne firmy produkują tego typu aparaty. Oczywiście jeśli jeszcze nie posiadamy takiego sprzętu to musimy się liczyć z kosztami jego zakupu wraz z odpowiednią ilością klisz. Nie da się jednak ukryć, że doklejanie do konkretnych wpisów zdjęć gości, bawiących się na weselu będzie dla nich świetną atrakcją, a dla nas wyjątkową pamiątką.

Pamiątkowa księga na ścianę

Kolejną alternatywą dla tradycyjnych ksiąg gości weselnych są rozwiązania, dzięki którym po przyjęciu będziemy mogli taką pamiątkę oprawić i zawiesić na ścianie. Także w tym przypadku ilość możliwości ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. A oto kilka najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych propozycji.

Plakaty, na których goście składają swoje podpisy są coraz częstszym elementem przyjęć weselnych. Znaleźć się może na nich dosłownie wszystko: zdjęcie młodej pary, ich inicjały w sercu, czy nawet piękne drzewo, na którego gałęziach podpisują się goście tworząc wspaniały obraz. W tym ostatnim przypadku możliwe jest także poproszenie gości o pozostawienie odcisku palca, co sprawi, że będą one wyglądały jak liście. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas składania takich nietypowych podpisów nasz plakat może się łatwo pobrudzić farbkami czy też tuszem.

Dla fanów muzyki prawdziwym rarytasem może być stworzenie księgi gości ze starych płyt winylowych. Zależnie od wielkości naszego przyjęcia będziemy potrzebować odpowiedniej ich ilości oraz specjalnych mazaków, które będą widoczne na czarnej powierzchni. Jest to dość oryginalny pomysł, a przy tym takie elementy mogą wspaniale upiększyć ściany w naszym domu czy mieszkaniu. Niektórzy decydują się także na zbieranie podpisów na gitarach czy innych instrumentach muzycznych, na których grają. Nie jest to jednak najlepszy pomysł w przypadku, gdy na naszym weselu bawi się dwustu gości. Jedna gitara bowiem może po prostu nie wystarczyć.

Osoby poszukujące nieco bardziej eleganckich pamiątek na ścianę, mogą natomiast wykorzystać ozdobną porcelanę, która z pewnością będzie wyglądać bardzo szykownie. Najlepiej sprawdzą się tu na pewno talerze, na których nasi goście znajdą najwięcej miejsca na swoje wpisy. Możemy je również wcześniej ozdobić lub kupić te z gotowymi wzorami, które przypadną nam do gustu. Podobnie jednak jak w przypadku instrumentów, taka nietypowa księga gości najlepiej sprawdzi się na niewielkich przyjęciach weselnych.

Zostaw wiadomość


Kto powiedział, że księga gości musi mieć formę księgi? Dzisiaj wszystko jest dozwolone, dlatego życzenia i dobre rady, czy nawet same podpisy naszych miłych gości możemy zebrać w zupełnie inny sposób. Wystarczy poczytać nasze propozycje i skorzystać z którejś z nich albo zainspirować się nimi i wymyślić własny sposób na stworzenie tej wyjątkowej pamiątki ślubnej.

Pierwszą z naszych propozycji jest naprawdę łatwo zrealizować i to bez względu na to jak wielu gości będzie uczestniczyło w przyjęciu weselnym. Wystarczy bowiem przygotować jakieś duże szklane naczynie i mnóstwo ozdobnych karteczek. Zasada jest prosta: goście zapisują swoje życzenia na karteczkach, a następnie wrzucają je do naczynia. Oczywiście warto zadbać o to aby taki pojemnik na wiadomości od naszych gości został odpowiednio przystrojony. Najlepiej jeśli znajdą się na nim dekoracje nawiązujące to wystroju sali, może to być chociażby pięknie zawiązana wstążka. Wspaniale jeśli karteczki będą miały różne odcienie albo wzory, gdyż w szklanym naczynia będą się prezentowały nietuzinkowo.

Innym sposobem na zebranie pamiątkowych wpisów, może być weselna skrzynka pocztowa i zapas pocztówek. Możemy kupić w tym celu pocztówki z naszymi ulubionymi krajobrazami, albo zamówić te personalizowane, na których umieścimy nasze zdjęcie lub dowolną grafikę wraz z naszymi imionami i datą ślubu. Odpowiednio przygotowana skrzynka na takie kartki będzie z pewnością ogromną atrakcją dla naszych gości, przez co cieszyć się będzie dużą popularnością.

Niezwykle oryginalnym i doskonale wpisującym się w bardzo popularne obecnie przyjęcia weselne w stylu rustykalnym, jest pomysł wykorzystania starej maszyny do pisania. Oczywiście nie każdy posiada na strychu ten wyjątkowy przedmiot, ale warto popytać znajomych i rodzinę, bo efekt jest naprawdę wspaniały. Nikt nie odmówi sobie przyjemności wystukania życzeń na poprzedniczce współczesnej klawiatury komputerowej. Goście będą mieć naprawdę duży ubaw, dzieci dowiedzą się, że coś takiego jak maszyna do pisania istniało, a nam pozostanie mnóstwo zapisanych kartek z dobrymi słowami od naszych najbliższych.

Dla tych, którzy nie mają czasu na specjalne przygotowania, dobrym rozwiązaniem może być zakupienie zwykłej tablicy korkowej, ozdobnych karteczek i pinezek. Nasi goście będą mogli w łatwy sposób zostawić dla nas wiadomość, chociażby o tym jak się bawią na przyjęciu, a my będziemy mogli później powiesić taki zbiór dobrych słów na ścianie.

Oczywiście bez względu na to jaką formę ostatecznie przyjmie nasza księga gości, najważniejszy jest cel jej stworzenia. Ma być ona poręczną pamiątką z jednego z najpiękniejszych dni w naszym życiu i przypomnieniem jak wielu życzliwych ludzi jest wokół nas. Dlatego też, warto poświęcić choć odrobinę naszego czasu na jej przygotowanie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl