W jaki sposób podziękować gościom za przybycie na ślub i wesele?

W Polskiej tradycji weselnej jeszcze do niedawna nie było zwyczaju obdarowywania gości upominkami, które są podziękowaniem za udział w uroczystości. Powoli jednak tradycja ta, która przybyła do nas z krajów zachodnich, zaczyna być również popularna na polskich weselach. Jest to niezwykle miły gest ze strony pary młodej, ale jego przygotowania nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. Oczywiście upominki te są zwykle niewielkich rozmiarów i mają być przede wszystkim symbolem, ale warto zastanowić się nad tym jaką ostatecznie przyjmą formę.

Tradycyjne słodkości

Tak naprawdę za pewną formę podziękowań, która jest obecna na polskich weselach od dłuższego czasu, można uznać obdarowywanie gości pudełeczkiem z ciastami. Zazwyczaj były to jednak zwykłe plastikowe opakowania, na których ewentualnie umieszczano ozdobną naklejkę z datą, imionami pani i pana młodego oraz krótkim podziękowaniem. Na szczęście obecnie mamy nieco większe możliwości w tym względzie i nawet jeśli naszym jedynym podarkiem dla gości będą takie właśnie tradycyjne ciasta możemy je wręczyć w pięknych opakowaniach.

Bez problemu można dzisiaj znaleźć firmy oferujące szeroką gamę tego typu produktów. Z pewnością wybierzemy najbardziej odpowiadające nam pudełka z eleganckim lub śmiesznym wzorem, a także takie które dopasujemy do motywu przewodniego naszego wesela. Co więcej, na tego rodzaju opakowaniach możemy również nadrukować tekst z naszymi podziękowaniami wraz z datą i imionami. Tak przygotowany podarunek na pewno spodoba się każdemu z gości.

Słodkości w innej formie

Słodycze są bardzo uniwersalnym podarunkiem dla gości weselnych, wystarczy jedynie zapakować je w oryginalny sposób i zaopatrzyć w bilecik, na którym umieścimy podziękowania.

Niezwykle uroczym prezentem, który w dodatku możemy przygotować sami, są słoiczki z domowej roboty dżemem lub buteleczki z nalewką przyrządzoną według przepisu babci. W tym przypadku przede wszystkim należy zaopatrzyć się w gustowne naczynia, bo te tradycyjne słoiki i butelki po napojach nie będą wyglądały zbyt elegancko. Jeśli chodzi o buteleczki bardzo ładnie prezentują się te zatykane korkiem, a do słoiczków warto kupić ozdobne nakrętki. Po ich przygotowaniu musimy jeszcze przyczepić do nich bilecik, na przykład przy pomocy ozdobnej wstążki czy sznureczka. Jeśli mamy na tyle cierpliwości możemy przygotować dżemy i nalewki o różnych smakach i kolorach, dzięki czemu nasi goście będą mieli większy wybór.

W przypadku gdy nie chce nam się marnować czasu lub nie mamy zdolności kulinarnych, możemy bez problemu kupić gotowe małe czekoladki, cukierki czy na przykład migdały w polewie. Nawet niewielką ich ilość umieszczamy w ozdobnym pudełeczku czy też woreczku i po dołączeniu karteczki z podziękowaniami, nasz prezent jest gotowy. Jeżeli zdecydujemy się pudełeczka z pewnością znajdziemy dostawcę, który proponuje nadrukowanie na nich naszych imion i daty uroczystości.

Przydatne gadżety

Coraz więcej par decyduje się teraz na podarowanie swoim gościom takich prezentów, które są bardziej trwałe, a także przydatne. Zwykle robi się je na zamówienie, dzięki czemu można je spersonalizować i od razu umieścić na nich stosowne podziękowania. Wybór w tym przypadku jest naprawdę ogromny i w wielu przypadkach ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Pośród najpopularniejszych drobiazgów wręczanych gościom, z pewnością znajdują się chociażby magnesiki na lodówkę, woreczki z organzy czy serwetki z uroczymi nadrukami i informacją z jakiej okazji i od kogo zostały podarowane. Bardzo ciekawym pomysłem są również kieliszki albo miniaturowe pieprzniczki i solniczki z postaciami panny młodej i pana młodego.

Dla zwolenników ekologicznych rozwiązań bardzo fajnym pomysłem mogą się okazać miniaturowe roślinki, na przykład kaktusiki albo drzewka bonsai. Zwykle są już sprzedawane w bardzo ładnych doniczkach, przez co pozostanie jedynie zaopatrzenie ich w nasze bileciki. Opcjonalnie możemy także nabyć ekologiczne świece i mydełka, które występują w wielu różnych i ciekawych kształtach.

Liściki wysyłane po przyjęciu

Niezwykle pracochłonnym, ale także bardzo osobistym i docenianym przez gości podziękowaniem, jest wysłanie nawet krótkiego liściku już po uroczystości. Obecnie można znaleźć gotowe kartki z podziękowaniami, ale należy pamiętać, że w dobrym guście jest napisanie czegoś od siebie, a przynajmniej własnoręczne podpisanie się obydwojga małżonków.

Bardzo fajnym pomysłem jest dołączenie do liściku zdjęcia pary młodej z konkretnym gościem czy też gośćmi. Żeby móc to zrobić musimy jednak pamiętać o przygotowaniu własnego aparatu, którym zrobimy sobie zdjęcie na przyjęciu z każdą z przybyłych osób. Na zdjęcia wykonane przez wynajętego przez nas fotografa zwykle trzeba dość długo czekać, a te z prywatnego aparatu możemy wywołać tuż po uroczystości. Warto także wcześniej poprosić kogoś ze znajomych lub rodziny o wykonanie takich zdjęć.

Oczywiście pamiętajmy, że przygotowanie upominków dla gości nie jest przymusem i tak naprawdę nie jest to jeszcze obowiązująca tradycja w Polsce. Niemniej jednak może być to naprawdę miły gest, który czasem nie musi kosztować nas ani dużo pieniędzy ani też czasu czy wysiłku. Dlatego też, warto zastanowić się nad taką możliwością, a przybyli na nasze przyjęcie goście z pewnością to docenią i jeszcze cieplej będą wspominali taką uroczystość i jej gospodarzy.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl